Astrofizyk Stephen Hawking ostrzega: musimy opuścić Ziemię w ciągu 100 lat 1


Wielki zwolennik podróży kosmicznych i kolonizacji obcych planet, astrofizyk Stephen Hawking przekonuje, że nasza cywilizacja powinna opuścić Ziemię. Zdaniem brytyjskiego naukowca, jeśli nie zdołamy tego zrobić to czeka nas zagłada.

Najnowsze ostrzeżenie Hawkinga pojawiło się wraz z promocją jego nowego programu dokumentalnego pod nazwą: “Expedition New Earth”, który zostanie wyemitowany 15 czerwca w telewizji BBC. Słynny naukowiec będzie w nim przekonywał, że nasz czas na planecie Ziemia powoli dobiega końca. Zmiany klimatyczne, zagrożenia ze strony asteroid, epidemie oraz przeludnienie to czynniki, które zdaniem Hawkinga mogą zagrozić naszemu istnieniu.

Wraz z jego byłym uczniem Christophem Galfardem będą eksplorować różne pomysły, których wdrożenie w życie pozwoliłoby ludzkości stać się gatunkiem międzyplanetarnym. Będzie również mowa o przetrwaniu w obcych warunkach, pokonaniu chorób spowodowanych ekspozycją na promieniowanie kosmiczne oraz wykorzystaniu nauki i najnowszych technologii, np. drukarek 3D.

Stephen Hawking dał się poznać jako zwolennik podróży kosmicznych, który coraz częściej wskazuje na liczne zagrożenia czyhające na ludzkość we współczesnym świecie. Astrofizyk jest również bardzo ostrożnym zwolennikiem sztucznej inteligencji, która jak sam mówił może radykalnie odmienić nasze życie – na dobre, lub na złe.

zródło: telegraph zródło: telegraphmusimy opuścić Ziemię w ciągu 100 lat

ONZ rozpocznie formalne dyskusje w sprawie zakazu prac nad “zabójczymi robotami”

W ostatnich dniach 2016 roku, w Genewie odbyły się ważne negocjacje w sprawie prac nad autonomicznymi robotami, zdolnymi do podejmowania własnych decyzji i eliminowania potencjalnych wrogów bez otrzymania zgody ze strony człowieka. Wygląda na to, że mamy do czynienia z pewnym przełomem - Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie poruszy ten temat w najbliższych miesiącach.

W ostatnich dniach 2016 roku, w Genewie odbyły się ważne negocjacje w sprawie prac nad autonomicznymi robotami, zdolnymi do podejmowania własnych decyzji i eliminowania potencjalnych wrogów bez otrzymania zgody ze strony człowieka. Wygląda na to, że mamy do czynienia z pewnym przełomem – Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie poruszy ten temat w najbliższych miesiącach.

Autonomiczne systemy uzbrojenia to bardzo ważna kwestia, którą należy rozwiązać jak najszybciej. W chwili obecnej, kraje takie jak Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja czy Izrael, opracowują Autonomiczne Śmiercionośne Systemy Uzbrojenia (LAWS) i chciałyby w przyszłości wprowadzić je do swojej armii.

Autonomiczne, uzbrojone roboty bojowe przyszłości będą mogły funkcjonować samodzielnie, tj. będą podejmować decyzje w wielu ważnych kwestiach. Jedną z nich, która wywołuje największe kontrowersje, jest możliwość strzelania do przeciwnika. Obecnie jest tak, że zanim maszyna odda strzał w kierunku oponenta, ostateczną decyzję musi podjąć człowiek-operator. Kiedyś ta kluczowa kwestia ulegnie zmianie a robot pozostanie całkowicie niezależny.

W 2015 roku, do Organizacji Narodów Zjednoczonych wysłany został list, podpisany przez ponad tysiąc naukowców z całego świata, w tym przez Elona Muska i przedstawicieli korporacji Google i Microsoft. Wyrażono w nim obawy w związku z rozwojem systemów LAWS i domagano się nałożenia całkowitego zakazu na “zabójcze roboty”. Wygląda na to, że wezwania ekspertów poskutkowały.

Pod koniec 2016 roku miały miejsce kolejne dyskusje w sprawie autonomicznych robotów i nastąpiła długo oczekiwana zmiana. ONZ postanowiła, że w 2017 roku odbędą się oficjalne rozmowy w sprawie systemów LAWS. Dotychczas wszelkie spotkania w tej kwestii na forum ONZ miały charakter nieformalny. Spora część naukowców z nadzieją patrzy na to, że jesteśmy o krok bliżej od nałożenia zakazu i oczekuje konkretnych rezultatów w tej sprawie.

żródło: seekermusimy opuścić Ziemię w ciągu 100 lat

Te roboty już istnieją, jest ich bardzo duża ilość

141211-N-KE519-014
VIRGINIA BEACH, Va. (Dec. 11, 2014) The GhostSwimmer vehicle, developed by the Chief of Naval Operations Rapid Innovation Cell project Silent NEMO, undergoes testing at Joint Expeditionary Base Little Creek – Fort Story. Project Silent NEMO is an experiment which explores the possible uses for a biomimetic device developed by the Office of Naval Research. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Edward Guttierrez III/Released)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Astrofizyk Stephen Hawking ostrzega: musimy opuścić Ziemię w ciągu 100 lat